Darmowy​ ​Program​ ​PIT​ ​dostarcza​ ​Instytut​ ​Wsparcia Organizacji​ ​Pozarządowych​ ​w​ ​ramach​ ​projektu​ ​PITax.pl​ ​dla​ ​OPP.

KRS

Wypożyczalnie sprzętu rehabilitacyjnego

Wypożyczalnie sprzętu rehabilitacyjnego

– Naprawdę (…) warto dbać o jakość życia w chorobie, także ze względów praktyczno-ekonomicznych. Każda złotówka wydana na ten cel zwróci się właśnie z tego powodu, że to wyższa jakość życia pacjenta sprawi, że leczenie będzie efektywniejsze – podkreśla dr hab. Ewa Trzebińska, psycholog ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej.

Każda choroba narzuca pacjentom ograniczenia. Dzieje się tak jednak zwłaszcza w przypadku tych przewlekłych. Ich przeżywanie jest nie tyle zjawiskiem biologicznym, co przede wszystkim szerszym doświadczeniem, bardziej egzystencjalnym. Zmusza bowiem osoby chore do zmiany spojrzenia na świat, weryfikacji planów życiowych, innego odbierania rzeczywistości, siebie i innych. Choroba wypełnia im po prostu często całe życie.

Osoby z niepełnosprawnością – wrodzoną bądź nabytą – żyją zwykle z piętnem inności. Nie jest to zatem inność, która daje powody do dumy. Wszelkie dysfunkcje czy defekty wywołują u nich (ale i w odbiorze społecznym) poczucie odbiegania od normy. Z ich powodu wstydzą się oni siebie i boją innych. Zależność od drugich powoduje frustrację, niechęć do życia i przekonanie o własnej bezwartościowości.

Wiadomo też, że chorzy przewlekle oraz ich rodziny żyją w gorszych warunkach materialnych, więcej wydają na opiekę medyczną i leki, mają ograniczony dostęp do kultury, prasy, książek. W roku 2000 dwa niezależne od siebie badania: GUS-u oraz IFiS PAN-u wykazały, bez znaczenia dla przyjętego kryterium biedy, że w tej grupie żyjących w ubóstwie było 2,5 razy więcej niż wśród ogółu, a wydatki związane ze zdrowiem pochłaniały przeciętnie 10% ich niewysokich dochodów.

Nasza wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego jest bezpłatna. Dajemy więc potrzebującym możliwość poczynić pewne oszczędności, a tym najbiedniejszym – w ogóle funkcjonować i żyć. Dla wielu z nich bowiem koszty leczenia i rehabilitacji są tak wysokie, że przekraczają ich możliwości finansowe. A przyrządy, która udostępniamy, ułatwiają lub nawet warunkują poruszanie się czy egzystowanie.

Osobom z niepełnosprawnością lub innym przewlekle chorym sprzęt rehabilitacyjny stwarza warunki lepszego i godnego życia – podnosi jego jakość, zapewniając większą samodzielność i szacunek do samego siebie.

Jak to działa

Wypożyczalnię sprzętu rehabilitacyjnego prowadzi Filia ChSCh w Skoczowie. Sprzęt jest udostępniany bezpłatnie, ale za kaucją, na podstawie umowy zawieranej na trzy miesiące z możliwością przedłużenia.
Skoczowska filia ChSCh przyjmuje też nieodpłatnie sprzęt. Osoby, które chciałyby go przekazać do naszej wypożyczalni, proszone są o kontakt z filią.

Czym dysponujemy

Do wypożyczenia mamy: łóżka regulowane, wózki inwalidzkie, kule, chodziki (w tym chodziki trójkołowe), balkoniki, materace przeciwodleżynowe i gąbkowe, fotele sedesy, rotory rehabilitacyjne do ćwiczeń nóg, rowery rehabilitacyjne, pionizatory, podnośniki i in.
Z tego sprzętu rehabilitacyjnego korzysta rocznie średnio 75 osób.

Na co przeznaczamy darowizny na wypożyczalnie sprzętu rehabilitacyjnego

Wpłaty na ten projekt posłużą na zakup i transport dodatkowego sprzętu rehabilitacyjnego, przede wszystkim foteli sedesów, kul (bardzo ich brakuje), aparatów tlenowych (dużo osób o nie pyta), rotor rehabilitacyjnych do ćwiczeń nóg, rowerów rehabilitacyjnych.

Przewiń w górę ^

Zgłoś uwagę do strony

Ta strona używa plików Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Czytaj więcej »
Zamknij